Противоречивият руски тръбопровод „Северен поток 2“ на „Газпром“ загуби последния кръг от съдебната си битка срещу правилата на Европейския съюз за газовия пазар, като това е до голяма степен символично съдебно поражение за вече затворения проект, съобщава Блумбърг.
Контролираният от „Газпром“ „Северен поток 2“ е трябвало да предвиди, че единният блок ще използва правомощията си, за да „разшири правилата на вътрешния пазар, за да обхване газопроводи от трети страни“, посочи Общият съд на ЕС (съставна част от Съда на Европейския съюз) при повторното си разглеждане на делото в сряда, предаде БНР.
„Северен поток 2“, управляван през Цуг, Швейцария, оспорва законодателството на ЕС от 2019 г., което включва ограничаване на инфраструктурата за внос на природен газ, управлявана директно от доставчици. През 2020 г. Общият съд на ЕС отхвърли делото за „Северен поток 2“, но след това върховният съд на блока каза на по-долната съдебна инстанция да преразгледа решението.
Въпреки че решението е загуба за собствениците на тръбопровода, свързващ Русия с Германия през Балтийско море, то е малко вероятно да има незабавно въздействие върху самия газпровод, който така и не влезе в употреба след началото на руска военна инвазия в Украйна, а малко по-късно беше частично унищожен при саботаж.
„Северен поток 2“ подаде молба за банкрут скоро след като Русия нахлу в Украйна в началото на 2022 г. Въпреки че плановете за „Северен поток 2“ станаха на „пух и прах“, тръбопроводът все пак може в крайна сметка да бъде възкресен – като американският посредник и поддръжник на Доналд Тръмп – Стивън П. Линч се очертава като изненадващ потенциал кандидат да го закупи, според информация на „Уолстрийт джърнъл“.
Проектът трябваше да удвои капацитета на съществуващия подводен маршрут от руските газови находища до Европа, но беше основен източник на търкания в трансатлантическите отношения от няколко години.
Той трябваше да пренася до Германия до 55 милиарда кубически метра руски газ годишно и беше готов да започне пълномащабни доставки въпреки санкциите на САЩ. Одобрението от германския енергиен регулатор и служители на ЕС бяха последните пречки за проекта, но Берлин отмени подкрепата си след решението на Русия да започне война с Украйна.
Руският президент Владимир Путин многократно е казвал на европейците, че едната тръба от газопровода „Северен поток 2“ до Германия остава непокътната, след като експлозии разрушиха другата през септември 2022 г.
Германия пък закупи тръби, които принадлежаха на консорциума „Северен поток 2“, за да изгради вместо това хъб за втечнен природен газ на мястото на влизане на тръбопровода в страната.
Наземните връзки, които някога са били използвани за по-нататъшно разпространение на газа, пристигащ по „Северен поток 1“, или планирани за използване от „Северен поток 2“, сега се използват за доставяне на газ от новия германски терминал за внос на втечнен природен газ (LNG) на брега на Балтийско море, отбелязва Блумбърг.
През септември 2022 г. имаше саботажи, при които бяха повредени и двете тръби на газопровода „Северен поток 1“, както и една от двете тръби на „Северен поток 2“ във водите близо до остров Борнхолм, разположен източно от Дания. Взривът демонстрира уязвимостта на инфраструктурата на морското дъно и предизвика засилено военно присъствие в Балтийско море.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com